'Çocuk Evleri' sakinleri oyuncaklarını depremzede çocuklara gönderdi

Van'da, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesi'nin sakinleri, biriktirdikleri para ile oyuncaklarını Elazığ ve Malatya'da depremden etkilenen çocuklara gönderdi.

'Çocuk Evleri' sakinleri oyuncaklarını depremzede çocuklara gönderdi

Van'ın Edremit ilçesindeki evlerde devletin koruması altında yetişen 35 çocuk, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgedeki çocuklar için kendi aralarında yardım kampanyası düzenledi. 

Bu kapsamda kumbaralarındaki 850 lira ile en sevdikleri oyuncakları ve kıyafetlerini toplayarak kurum yetkililerine teslim eden çocukların yardımı, AFAD koordinasyonunda deprem bölgesindeki çocuklara gönderildi.

Çocuklardan Z.T, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kumbarasında biriktirdiği 15 lirayı, depremzedelere yardım için verdiğini söyledi.

Deprem bölgesinde insanların hayatını kaybetmesinden, çocukların dışarıda kalmasından üzüntü duyduklarını anlatan Z.T, arkadaşlarıyla depremden etkilenen çocuklara destek olmak istediklerini bildirdi.

Van depremini yaşadıkları için insanların durumunu daha iyi anladığını dile getiren Z.T, "Depremde evimizin duvarları yıkıldı. Yakınlarımızı kaybettik. Evimiz hasarlı olduğu için bir ay çadırda yaşadık. Çok üşüyorduk. Bize de yardım eden çok oldu. Bu sebeple Elazığ ve Malatya'daki depremzede kardeşlerimize yardım etmek istedik. Ne kadar yardım edersek de azdır. Daha çok yardım etmeyi istiyorduk ancak elimizden bu geldi." diye konuştu.

Depremzede çocuklara en sevdiği oyuncağını gönderen A.Ç. ise "Benden daha küçük çocuklar oyuncağımla oynasın istedim. Biz de o çocukların yaşadıklarının aynısını yaşadık. Depremi biliyoruz. Çocukların acılarını bir nebze de olsa unutturmak istedik." dedi.

"Yaralarınızı hep birlikte saracağız"

Kampanyaya destekte bulunan N.Ü. de depremden etkilenen kardeşlerine harçlığını, kışlık kıyafetlerini ve mektup gönderdiğini belirtti.

N.Ü, çocuklara gönderdiği mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Sevgili kardeşlerimiz, acınızı sizinle paylaşıyoruz. Aynı durumu biz de yaşadık. Van depreminde sizler de bize yardımda bulundunuz. Yanınızda olmasak da kalplerimiz sizinle. İnşallah yaralarınızı hep birlikte saracağız. Elimizden geldikçe harçlıklarımızla ve kıyafetlerimizle sizlere yardımda bulunmaya çalıştık."

"Depremin acısını yaşayan il olarak, depremzedelerin yanındayız"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Cahit Eldemir de depremin acısını derinden hisseden bir ilin sakinleri olarak, depremzedelerin yanında bulunmaya çalıştıklarını söyledi.

Böyle acıların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Eldemir, "Cinsiyetleri ve yaşları fark etmeksizin, kimi çocuklar bu ayki harçlığını kimi kumbarasındaki birikimini kimi de kıyafetini Elazığ ve Malatya'daki depremzedelere göndererek, sosyal sorumluluk bilinçlerinin ne kadar geliştiğini ortaya koydu." dedi.

Diğer Haberler

Ramazan Bayramı'nda 'Çocuklar gülsün' diye kıyafet dikiyorlar


Isparta'da imam caminin bir bölümünü 'hayır marketi'ne dönüştürdü


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Engelli olmak bir eksiklik ve kusur değildir


İzmir'de 'askıda gıda' uygulaması ihtiyaç sahiplerine umut oldu


Minikler ramazanın manevi ruhunu 'köşelerine' taşıdı


'Salgının ramazana rastlaması insanı dinin özünü aramaya yönlendirdi'


İzolasyon sürecinde kaldıkları okulun gönüllü tadilatını yapıyorlar


'Askıda çorba' askıya alınınca, iyiliği ramazan kolisine sığdırdılar


Muhtar maaşını mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için harcıyor


Diyanetten ramazanı evde geçireceklere tavsiyeler


Suriyeli gençler topladıkları yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor


'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' diyen lokantacı 70 bin liralık veresiye defterlerini yaktı


Hatay'da gizli hayırseverler dört bakkalın veresiye defterini satın aldı


Sivas'ta din görevlileri 7 bin 205 yaşlıyı evlerinde ziyaret etti


Konyalı fırıncı yaşlıların ve ihtiyaç sahiplerinin 'Ekmek Teknesi' oldu


Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor


Evinin bir odasını sınıfa çeviren öğretmen öğrencilerine online ders anlatıyor


Evden sarkıttığı gıda sepetiyle ihtiyaç sahiplerine destek oluyor


Bitlis Belediyesi sıcak yemek servisiyle yaşlıların gönüllerine dokunuyor


En ücra köylere giderek dışarı çıkamayan yaşlıların evlerini temizliyorlar