Ekonomik Darlığın İlacı: İnşirah

“Sen işini düzgün yapmaya gayret et, gerisini bana bırak ve tevekkül et." Mehmet Cebeci'nin Ekonomik Darlığın İlacı: İnşirah konulu yazısını istifadenize sunarız.

Ekonomik Darlığın İlacı: İnşirah

Son 2 yıldır pandeminin etkisiyle daralan bir ekonomik düzende yaşıyoruz. Kapitalizmin temel dinamiği olan tüketim azalınca ekonomi çarkları yavaş dönmeye başladı. Faiz nizamının neferleri, azalan gelirlerden doğan likit eksikliğini faizli borçlar alarak gidermeye çalıştılar. KOBİ’lerin yaşamını sürdürebilmesi için verilen krediler dahi “nefes” diye adlandırıldı. Nefessiz yaşayamayacağını düşünen insanoğlu, işletmesi de nefessiz kalmamalı diye düşündü. Nefesin gerçek kaynağını unuttu. İnsana can verenin, nefes verenin kim olduğunu unuttu.

 

İnşirah suresini bugünkü ekonomik konjonktür zaviyesinden birlikte okuyalım. Surenin 1. Ayetinde “Biz senin göğsünü (kalbini) açmadık mı?” diye soruyor, ayrıca Enam suresinin 125. Ayetinde bize “Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini İslam’a açar; kimi de saptırmak isterse, göğe çıkıyormuş gibi kalbine darlık ve sıkıntı verir. Allah inanmayanları işte böyle cezalandırır” buyurarak doğru yola yönelenlerin kalbinin açılacağını, yani vahyedilenleri alabileceğini, hikmetle aydınlanacağını belirtiyor. Bu durumda biz iman edenler, “default” olarak kalbi açılmış ve verilen mesajları algılayacak düzeyde oluyoruz. 

 

İnşirah suresinin 5.ayetinde: “İşte: Zorlukla beraber muhakkak bir kolaylık vardır. (Evet) Zorlukla beraber bir kolaylık vardır” diyen Allah’a tam iman edelim ve teslim olalım. Bu zor günler geçecek, biz helal yoldan ayrılmayalım, “nefes” var zannedip harama bulaşmayalım. Tam tevekkül ettiğimizde, ecelimizden kaçışımız olmadığı gibi rızkımızdan da kaçışımız olmadığını anlayacağız. Zorlu günleri sabırla aşacağız. 

 

İnşirah suresinin 7 ve 8. Ayetinde “İşlerden boşaldığın vakit tekrar çalış ve yorul, yalnız Rabbine rağbet et (O’na yönel)” buyuran Allah’ın dediklerini yapsak bize bir önceki ayetinde vadettiği kolaylığı lütfedecektir. Ayetin birinci bölümünü, işlerin azalıyorsa yeni pazarlar ara, cironu dikey olarak artırmaya çalış, ya da yeni ürünler geliştir, icat yap, cironu yatay olarak artırmaya çalış diye okusak borç almaya ihtiyaç duymayacağız. Şüphesiz bu bir anda olacak değil. Bu vakti doldurana kadar sabır ve tevekkül ile çalışacağız ve yorulacağız. Meselemiz ciroların düşmesi ve gelir gider dengesizliği ise, finansal istikrarı sağlamak için gereksiz giderlerimizi kontrol altına almaya çalışacağız ve israfı azaltacağız. Rabbimiz bize adeta “sen işini düzgün yapmaya gayret et, gerisini bana bırak ve tevekkül et” diyor, emirleri uyguladığımızda ise inşirahın (gönül rahatlığının) kalbimizi kaplayacağını vadediyor.  

 

 


Diğer Haberler

Cuma Hutbesi: "Engelleri Hep Birlikte ve Sevgiyle Aşalım"


Cuma Hutbesi: "Mümin Faydasız Sözlerden ve Lüzumsuz İşlerden Uzak Durur"


Cuma Hutbesi: "Şiddet İnsan Onuruyla Asla Bağdaşmaz"


Cuma Hutbesi: "İnsan İmanla Yücelir"


Cuma Hutbesi: "Yaşlılarımıza Vefa, Rahmet ve Mağfiret Vesilemizdir"


Cuma Hutbesi: "Mübarek Gece Mevlid-i Nebi"


Cuma Hutbesi:


Cuma Hutbesi: "Mümin Camiye Vafalıdır"


Cuma Hutbesi: "Ticaret Hayatında Helal Haram Bilinci"


Erdem Kavramın Meslek Yaşamında Vücut Bulmuş Hali: Ahilik


Cuma Hutbesi: "Cuma Namazı: Haftalık Buluşmamız"


İşlenen nesil pas tutmaz!


Cuma Hutbesi: "Allah İlim Yolcularına Cenneti Kolaylaştırır"


Cuma Hutbesi: "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar"


Cuma Hutbesi: "Kerbelâyı İbret Nazarıyla Okuyalım"


Cuma Hutbesi:


Cuma Hutbesi: "Kurban: Tevhidin Sembolü, İslam’ın Şiarı"


Cuma Hutbesi: "İhanete Karşı Sadakate, Cesarete ve Şehadete Şahidiz"


Cuma Hutbesi: "Kur'anın Manevi İklimiyle Buluşalım"


Cuma Hutbesi: "Müslüman Şahsiyeti"