Esanslarını güzel söz ve şiirlerle satıyor

Ankara'da yaşayan 86 yaşındaki Erdoğan Güzey, güzel söz ve şiirler okuyarak sattığı esanslardan elde ettiği gelirle üniversiteli torunlarının eğitim giderlerini karşılıyor.

Esanslarını güzel söz ve şiirlerle satıyor

Ankara'da yaşayan 86 yaşındaki Erdoğan Güzey, 25 yıldır gül, vanilya, beyaz zambak, dua, cennet ve lavanta isimli esansları, güzel söz ve şiirlerle müşterilerin dikkatini çekerek satıyor.

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 1933'te doğan ve Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü biyokimya bölümünden 1982'de emekli olan Güzey, emeklilikte boş durmayı sevmediği ve aile bütçesine katkı sağlamak istediği için çalışmaya devam ediyor.

Haftanın her günü, eşi, oğlu, gelini ve torunlarıyla yaşadığı Demirlibahçe Mahallesi'ndeki evden çıkarak esans satmak üzere Zincirli Camisi'nin kapısına gelen Güzey, güzel sözler söyleyerek ve şiirler okuyarak vatandaşların dikkatini çekmeye çalışıyor.

Güzey, vatandaşlara esansın faydalarının yanı sıra İslam'ın ibadet, çalışma ve zararlı alışkanlıklar konusundaki uyarılarını da aktarıyor.

Yunus Emre ve Nesimi'den şiirler okuyor

Elinde taşıdığı küçük kutuda her gün öğle ve ikindi vakitlerinde aynı caminin önünde esans satan Güzey, AA muhabirine, emekli olduktan sonra bir süre saat ustası arkadaşının yanında çalıştığını daha sonra da esans satmaya başladığını anlattı.

Vatandaşların dikkatini çekmek amacıyla esanslarını, aralarında Nesimi'nin "Güldür Gül", Yunus Emre'nin "Bana Seni Gerek Seni" eserlerinin de bulunduğu şiirler ve özlü sözler okuyarak satan Güzey, "Ankara'da bu güzel işe başladım. İnsanlara güzel kelimeler konuşuyorum. Onlara sigara, içki içmeyin, gençsiniz, bunları bırakın, gönlünüzü Allah'a verin, yalvarın, iş bulun, ben de sizlere dua ediyorum diyorum. Bütün insanlara dua ediyorum." dedi.  

"Aza kanaat ediyorum"

Gül, vanilya, beyaz zambak, dua, cennet ve lavanta adı verilen esansları satan Güzey, şunları anlattı:

"Esansların gelirini torunlarıma harcıyorum, eve giderken öteberi alıyorum. Boş gitmiyorum hiçbir zaman. Allah çalışanın rızkını veriyor. Ne kadar şükretsek azdır. Gençlere, karı-kocalara nasihatlerde bulunuyorum. Esansları Samanpazarı'ndan alıyorum, kendim dolduruyorum. Esanslarım temiz, güzel. Aza kanaat ediyorum. Çok yerlerden, Avrupa'dan bile gelip esans alanlar var. Ben esansların içine bazı güzel katkılar koyuyorum, daha güzel oluyor. Birçok insanı esansa alıştırdım."

Kaynak: AA

Diğer Haberler

Yazdıkları öyküler Afrika'ya 'can suyu' oldu


Çalışkan muhtar yaptığı yardımlarla gönüllere dokunuyor


Cuma hutbesi: Gün birlik ve dayanışma günüdür


TİKA, savaş mağduru çocuklar için futbol sahası yeniledi


Muayene ücretleriyle öğrenci okutuyor


Öğrencisine hastane odasında ders veriyor


Sosyal medyayla gelen iyilik


Turşu bidonları yoksul öğrenciler için doluyor


Engelli çocuğuna bakan 82 yaşındaki tevekkül timsali Emin amca: O bize Allah'ın hediyesi


Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'de konuştu: Dünya 5'ten büyüktür


'Hayırseverlerin mağazası'nda ürünler hiç azalmıyor


Türkiye'nin yardımları Sudan'a ulaştı


Bilinçli tüketim için 'Arkandan Ağlar' projesi


'Çocuğumun mağarada yaşamasını istemiyorum'


Geleneksel 'askıda ekmek' uygulaması internete taşındı


Erbaş'tan Muharrem Ayı ve Kerbela mesajı


Cuma Hutbesi: Muharrem ayı


Kardeşler köyünün kadınları fırını 'kardeşlik' için yakıyor


Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklara ümidi yeşertecek bir insan olarak bakın


Hazreti Muhammed'in yakın dostu: Hazreti Ebubekir