Gönüllü eğitim neferleri köy okullarını güzelleştiriyor

Ağrı'da gönüllü bir araya gelen 12 öğretmen, öğrencilerin daha rahat ve ferah bir ortamda öğrenim görmelerini sağlamak için en ücra köylere giderek okulları boyuyor.

Gönüllü eğitim neferleri köy okullarını güzelleştiriyor

Ağrı'da gönüllü bir araya gelen 12 fedakar öğretmen, öğrencilerin daha rahat ve ferah bir ortamda öğrenim görmelerini sağlamak için en ücra köylere giderek okulları tadilattan geçiriyor.

Hamur ilçe merkezi ve bağlı köylerde okul müdürü ve öğretmen olarak görev yapan 12 eğitim neferi, ara tatilde köy okullarını onarmak için bir araya gelerek "Gönüllüler Grubu"nu oluşturdu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden boya ve malzeme desteği alan fedakar öğretmenler, onarım ihtiyacı olan köy okullarını tespit ederek öğrencilerin daha rahat bir ortamda eğitim görmesi için kolları sıvadı.

Kendi araçlarıyla günün ilk ışıklarıyla zorlu yolları aşarak köylere ulaşan eğitim gönüllüleri, buradaki okulların içini ve dışını boyayıp güzelleştiriyor.

Tatil demeden öğrenciler için seferber oldular

Eğitim ve öğretimdeki ara tatil döneminde büyük fedakarlık göstererek öğrencileri için seferber olan vefakar öğretmenlerin bu duyarlılığı büyük takdir topluyor.

İlçeye bağlı Ekincik köyündeki okulda çalışma yapan öğretmenleri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya Karakoç da öğretmenlerle bir süre boyama işlemi yaptı.

Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenlerin gönüllü olarak bir araya gelip fedakarca çalışma yürüttüğünü söyledi.

Öğretmenlerin tatillerini feda edip böyle bir çalışma yapmasının çok önemli olduğunu ve takdir edilmesi gerektiğini ifade eden Tekin, şöyle konuştu:

"Okul müdürlerimiz, ara tatilde bir araya gelerek boya ihtiyacı olan okulları boyamak istemişler. Okul müdürlerimizin ortaya çıkardığı bir projedir. Arkadaşlarımı kutluyorum. Gördüğünüz gibi okul müdürlerimiz, öğretmenlerimizle beraber ara tatil ve 24 Kasım Öğretmenler Günü haftasında köylere gidiyorlar. Köylerdeki öğretmenlerin de yardımıyla okulların içini ve dışını boyuyorlar. Arkadaşlarımıza moral vermek ve onların yanında bulunmak istedik. Ben de öğretmenlerimizle boyama çalışmasına katıldım."

Hem tasarruf sağladılar hem de bir haftalık işi iki günde bitirdiler

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya Karakoç ise normal şartlarda okulları boyamanın çok masraflı olduğuna işaret etti.

Öğretmenlerin gönüllü olarak bu işi üstlenmesiyle tasarruf sağladıklarını aktaran Karakoç, "Normalde dışarıdan ekip tutup boyama işi yaparsak bir haftada ancak bitiririz. Ama öğretmenlerimiz 2 günde bitirdiler. Hem boş zamanları değerlendirmiş oldular hem de okullarımızın ihtiyaçlarını karşılamış oldular." diye konuştu.

Projeye gönüllü katılan öğretmenlerden Adımova Köyü Ortaokul Müdürü Fevzi Dursun da köylerdeki bazı okulları boyamak için harekete geçtiklerini belirterek, tatil boyunca bakım, onarım ve boyama çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi.

Sabahın erken saatlerinde işe koyulup geç saatlere kadar çalıştıklarını anlatan Dursun, şunları kaydetti:

"Bizim iş, tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Okulları boyama işini müdür arkadaşlarıma söyleyince böyle bir şeyin ortaya çıkacağını tahmin etmiyordum. Bu sayede 12 kişilik bir ekip oluşturduk. Bu hafta zaten ara tatildi. Biz de planımızı ona göre yaptık. Tatilden hemen sonra yani cumartesi ve pazar günü başladık. Eğer yetiştiremezsek hafta içi mesai sonrası çalışalım diye arkadaşlardan rica ettim ve sağ olsunlar onlar da kabul etti. 2 günde 5 katlı bir okulumuzun boya ve badanasını yaptık."

Diğer Haberler

Kızılay'ın 17 ülkede keseceği kurbanlar ihtiyaç sahiplerine ulaşacak


Üsküplü İlahiyatçı Baki'den Ayasofya'nın açılmasına destek: Balkanlardaki camilerin tac-ı şahı Ayasofya’dır


TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Akbulut: 15 Temmuz direnişi milli bir kazanımdır


Cilvegözü Sınır Kapısı mazlumlar için 'nefes' oluyor


Giyilmeyen ayakkabılar kuşlara rengarenk yuva oldu


Savaşın çocuklarına evlerini açtılar: Uzanan eller bir umut olup iyilik hareketine dönüştü


Çadırda yaşayan aile hayırseverlerin desteğiyle evlerine kavuştu


Ayasofya'nın açılması egemenliğin gereği


Kızılay’dan dost eli: 4 milyon kişiye kurban eti dağıtılacak


Diyanet'in uzaktan eğitimle 6 hafta sürecek 'Yaz Kur'an Kursları' Diyanet TV'de başladı


Ortaokul öğrencisi görme engelli Ravzanur 12 ayda hafız oldu


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Milletimizin kurban emanetini en güzel şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız


Günler sonra camilerde cemaatle ilk sabah namazı kılındı


TGTV'den 'Ayasofya, cami haline getirilmeli' önerisine destek


Sosyal medyadan başlattığı kampanyayla çocukları mutlu etti


İHH Genel Başkanı Yıldırım: Kudüs meselesi şimdi başka bir boyuta taşındı


Cami coşkusunu evlere taşıyan imam mahallelinin takdirini topluyor


İHH'dan yetim çocuklara bayram sürprizi


Ramazan Bayramı'nda 'Çocuklar gülsün' diye kıyafet dikiyorlar


Isparta'da imam caminin bir bölümünü 'hayır marketi'ne dönüştürdü