Gönüllü gençler depremzede çocuklar için oyuncak hazırlıyor

Erzurum'da gönüllü gençler, Elazığ ve Malatya'daki depremzede çocuklara oyuncak dağıtıp, tiyatro gösterisi ile konser organizasyonu düzenleyerek moral vermeye hazırlanıyor.

Gönüllü gençler depremzede çocuklar için oyuncak hazırlıyor

Erzurum'da, Yakutiye Gençlik Merkezi gönüllüleri, Elazığ ve Malatya'da depremden etkilenen çocukların yüzünü güldürmek için sosyal medyada başlattığı kampanyayla oyuncak ve mektup toplayıp el emeği ile oyuncaklar yapıyor.

Gençlik merkezi gönüllüleri, 24 Ocak'ta Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası depremzede çocuklar için "Gülümseyin Geliyoruz" projesi kapsamında yardım kampanyası başlattı.

Bu çerçevede Erzurumlu çocukların gönderdiği oyuncakların yanı sıra yazdıkları mektupları da toplayarak deprem bölgesine gönderecek gönüllüler, merkezdeki çocuk gelişimi kursiyerlerinin üretimini sürdürdüğü birbirinden güzel oyuncakları da depremzede çocuklara ulaştıracak.

Gönüllüler, depremzede miniklere psikolojik anlamda da destek vermek için bölgeye tiyatro ve konser ekibiyle giderek çocukların doyasıya eğlenmesi için hazırlıklarını sürdürüyor.

Yakutiye Gençlik Merkezinde tiyatro eğitmenliği yapan Ferhat Raşit Kına, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez olarak "Gülümseyin Geliyoruz" projesini yürüttüklerini ve böylece birçok çocuğa ulaştıklarını söyledi.

"Depremden etkilenen çocuklar için proje başlattık"

Söz konusu proje kapsamında depremden etkilenen çocuklara yardımcı olmak için kampanya başlattıklarını ifade eden Kına, şöyle konuştu:

"Depremden sonra 'ne yapabiliriz de Malatya ve Elazığ'daki çocuklara ulaşabiliriz' diye düşündük ve sosyal medyada kampanya başlattık. Çok sayıda oyuncak ile kitap topladık. Aslında projemiz önceden beri vardı ve Erzurum'daki köy okullarına gidiyorduk. Ancak böyle bir durum olunca çocukların psikolojik ve sosyal anlamda desteğe ihtiyaçlarının olduğunu düşündük ve böyle bir karar aldık."

Kına, çocuklar için gösteri yapacaklarını belirterek, "Tiyatro ekibimizle Malatya'da 3 gün kalıp hem çocuk tiyatrosu sergileyeceğiz hem de oyuncakları çocuklara dağıtacağız. Ekibimizde çocuk tiyatrosu, gölge oyunu, hacivat, karagöz oyunlarının yanı sıra animasyonlar var. Aynı zamanda mini bir konser vereceğiz. 3 gün kalarak oradaki okullarda bunları yapmayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Başlatılan yardım kampanyasının devam ettiğini anlatan Kına, toplanan yardımların çok yakın bir zamanda yola çıkacağını aktardı.

"Miniklerin gülümsemesini, tebessüm etmesini istedik"

Çocuk gelişimi ve bakımı eğitmeni Fadime Çoban da çocukların yüzlerini güldürmek için böyle bir çalışma yaptıklarını anlattı.

Çocuklara maddi ve manevi destek olmak istediklerini dile getiren Çoban, "Çocuk gelişimci olarak bir çocuğun gülümsemesine, tebessüm etmesine yardımcı olmak için öğrencilerimizle bu etkinliği hazırladık. Kesim, biçim, taslak çıkarma ve süsleme gibi işlemleri yaparken çocuklarımızın sevebileceği oyun ve çizgi film kahramanlarından olmasına öncelik veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Gençlik merkezi kursiyerlerinden Merve Düzenli ise çocuklar için ellerinden gelen her şey yapmaya çalıştıklarını anlatarak, "O çocukların yüzlerinde en azından bir gülümseme olmak istedik ve bu oyuncakları yaptık. Kalıplar çıkarıp diktik ve keçelerle yapıştırdık. Kedi, fil, tavşan gibi desenlerden çocukların gülümsemesi için elimizden gelen her şeyi yaptık." şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Ramazan Bayramı'nda 'Çocuklar gülsün' diye kıyafet dikiyorlar


Isparta'da imam caminin bir bölümünü 'hayır marketi'ne dönüştürdü


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Engelli olmak bir eksiklik ve kusur değildir


İzmir'de 'askıda gıda' uygulaması ihtiyaç sahiplerine umut oldu


Minikler ramazanın manevi ruhunu 'köşelerine' taşıdı


'Salgının ramazana rastlaması insanı dinin özünü aramaya yönlendirdi'


İzolasyon sürecinde kaldıkları okulun gönüllü tadilatını yapıyorlar


'Askıda çorba' askıya alınınca, iyiliği ramazan kolisine sığdırdılar


Muhtar maaşını mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için harcıyor


Diyanetten ramazanı evde geçireceklere tavsiyeler


Suriyeli gençler topladıkları yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor


'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' diyen lokantacı 70 bin liralık veresiye defterlerini yaktı


Hatay'da gizli hayırseverler dört bakkalın veresiye defterini satın aldı


Sivas'ta din görevlileri 7 bin 205 yaşlıyı evlerinde ziyaret etti


Konyalı fırıncı yaşlıların ve ihtiyaç sahiplerinin 'Ekmek Teknesi' oldu


Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor


Evinin bir odasını sınıfa çeviren öğretmen öğrencilerine online ders anlatıyor


Evden sarkıttığı gıda sepetiyle ihtiyaç sahiplerine destek oluyor


Bitlis Belediyesi sıcak yemek servisiyle yaşlıların gönüllerine dokunuyor


En ücra köylere giderek dışarı çıkamayan yaşlıların evlerini temizliyorlar