Her yıl 400 bin Avrupalı erken veda ediyor

Bütün canlılara kullanması için eşit olarak verilen hava, su, toprak gibi nimetlerin birileri tarafından hoyratça kullanılmasının bedeli çok ağır ama umursamıyoruz.

Her yıl 400 bin Avrupalı erken veda ediyor

Kapitalist üretim biçimi ile gelecek nesillerin kullanması gereken hava ve suyu kirletmenin bedelini erken ölümle ödüyoruz.

Avrupa Birliği'nde (AB) hava kirliliği her yıl yaklaşık 400 bin kişinin erken ölümüne yol açıyor.

Lüksemburg merkezli Avrupa Sayıştayının yayımladığı "Hava Kirliliği: Sağlığımız Yeterince Korunmuyor" başlıklı raporda, hava kirliliğine ilişkin genel bilgiler paylaşılırken, kıta genelinde bu alanda yasal eksiklikler olduğuna dikkat çekildi.

 

ŞEHİRLERDE ZEHİR SOLUYORUZ

 

Raporda, kentsel alanlarda nitrojendioksit ve ozonun erken ölümü tetikleyen başlıca hava kirleticiler olduğu kaydedildi.

Hava kirliliğinin her yıl AB'de 400 bin kişinin erken ölümüne yol açtığı belirtilen raporda, bu durumun aynı zamanda yüz milyarlarca avro sağlık harcamalarını da beraberinde getirdiği ifade edildi.

 

TEHLİKEYE RAĞMEN UMURSAMAZLIK HAD SAFHADA

 

Durumun ciddiyetine rağmen AB üye ülkelerinin harekete geçmediği bildirilen raporda, hava kalitesini belirleyen standartların 20 yıl önce belirlendiği, bunların bir çoğunun Dünya Sağlık Örgütünün standartlarının çok gerisinde kaldığı uyarısında bulunuldu.

Rapordan sorumlu Avrupa Sayıştayı Üyesi Janusz Wojciechowski, "Hava kirliliği AB vatandaşlarının sağlığını en fazla tehlikeye atan çevre riski." ifadesini kullandı.

 

Diğer Haberler

Sizin çocuğunuz açlıktan ölseydi ne yapardınız