İlk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı İDA MÜSİAD EXPO’da

17. MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleşecek ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen High Tech Port'ta Türkiye'nin savunma sanayi ürünleri sergilenecek.

İlk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı İDA MÜSİAD EXPO’da

17. MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleşecek ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen High Tech Port’ta Türkiye’nin savunma sanayi ürünleri sergilenecek.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (MÜSİAD) yapılan açıklamaya göre, bu yıl “Meselemiz Türkiye” sloganıyla yola çıkan ve 21 ila 24 Kasım tarihleri arasında CNR Expo İstanbul’da gerçekleşecek 17. MÜSİAD EXPO, farklı etkinliklere sahne olacak.

MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirilecek, savunma ve havacılık sektörünün geliştirilmesine yönelik üretilen iş ve hizmetlerin ziyaretçilere anlatılacağı High Tech Port’ta ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı da (İDA) sergilenecek.

İDA, keşif ve gözetleme amaçlarının yanı sıra terörle mücadele, deniz sınırlarının korunması, düzensiz göç ile mücadele gibi alanlarda kullanılabilecek. İnsansız olarak çalışabilen, üzerindeki oto pilot, otomatik rota konumlandırma ve dinamik konumlandırma sistemleriyle görev bilgisayarına yüklenilen rota üzerinde gidebilen Türkiye’nin ilk milli ve yerli İDA'yı Kayacı Savunma Sistemleri geliştirdi.

En son teknoloji hibrit bir araç kurgusuyla geliştirilen İDA sistemi, üzerinde bulunan ve hem otomatik hem de karadan kontrol edilerek çalışabilen sensörler (radar, lidar, termal kamera, optik kamera, dinamik konumlandırma sistemi, otomatik rota konumlandırma ve oto-pilot sistemi) sayesinde sınır güvenliği ve düzensiz göç ile mücadele amaçları kapsamında Türkiye'nin deniz sınırlarının güvenliği alanında kullanılabilecek.

Üzerinde herhangi bir mürettebat bulunmadığından ve otonom olarak çalışabilme özelliğinden dolayı ağır deniz koşullarında ve mürettebatlı gemilerin görev yapamadığı koşullarda İDA görev yapabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, High Tech Port’un büyüyerek devam edecek bir proje olduğunu, Türkiye’nin dünyada savunma sanayisinin liderlerinden biri olma iddiasının taşıyıcısı olduğunu belirtti.

İDA’nın yerli ve milli sermaye ürünü olarak tüm teknoloji ve sanayi firmaları için örnek bir proje olduğunu aktaran Kaan, MÜSİAD EXPO’da High Tech Port ve İDA’ya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu bildirdi.

Terörle mücadelede ve sınır güvenliğinde SİDA kullanılabilecek

İDA hakkında bilgi veren Kayacı Savunma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı ve MÜSİAD Mersin Önceki Dönem Şube Başkanı Hakan Kayacı, geliştirilen İDA sisteminin sadece gözetleme ve keşif amaçlı değil, üzerine yük olarak takılabilecek silah sistemleri ile Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) olarak da kullanılabileceğini bildirdi.

Kayacı, söz konusu SİDA’nın terörist, korsan ya da düşman unsurlara karşı askeri amaçlar için kullanılabileceğini, SİDA’nın Türk savaş gemilerinin gözü ve kulağı olacağını aktararak, "SİDA, sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayreddin gemisi ya da sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisi gibi önemli gemilerin güvenliğini de sağlayabilecek. Türkiye’ye yüksek teknolojiye sahip yerli ve milli bir savunma aracı kazandırdığımız için gururluyuz. Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor, savunma sanayi konusunda Türkiye’nin de dünyanın önemli ülkelerinden biri olması yolunda çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kayacı Savunma Sistemleri; bünyesinde bulundurduğu radar donanımları, radar yazılımları ve deniz elektroniği sistemleri konularında 25 yılı aşkın süredir çalışan bir kurum olarak araçların radarda görünürlüğünü yüksek doğrulukla hesaplayabilen ve dünyada sadece 4-5 ülkenin sahip olduğu kritik bir radar sistemi olan radar kesit alanı yazılımını da üreten kuruluş. 

High Tech Port’un hedefi yerli savunma ve havacılık sanayisinin gelişmesi

Katar, BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün, Fas, Tunus, Cezayir, Nijerya, Güney Afrika, Brezilya, Şili, Kolombiya, Endonezya, Malezya ve Pakistan ordu ve savunma bakanlıklarıyla ve orijinal ekipman üreticileri ile ortak iş geliştirme görüşmeleri de High Tech Port’ta gerçekleşecek.

Türkiye’de savunma ve havacılık sektörünün gelişmesine yönelik iş ve hizmetler üretilmesi hedefiyle yola çıkan High Tech Port, ülkeler, devlet kurumları, endüstri, akademi, teknolojik kuruluşlar gibi tarafları bir araya getirerek bu alanda Ar-Ge ve üretim konusunda yeni projelere zemin hazırlıyor.

MÜSİAD EXPO’ya ilgi yüksek

17. MÜSİAD EXPO’nun 8 binin üzerinde B2B görüşmeye sahne olması ve bu görüşmelere 400’e yakın alım heyetinin yanı sıra yaklaşık 30 ülkeden bakan düzeyinde katılımın olması bekleniyor.

Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflenen 500 milyar dolar ihracat rakamına büyük bir katkı sunacak 17. MÜSİAD EXPO, 2018'de geçen yıllara kıyasla 6 kat fazla başvuru aldı. Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Orta Doğu’ya 100 kadar ülkeden katılım olması öngörülüyor.

MÜSİAD EXPO’da gerçekleşecek diğer etkinlikler de ilgi görüyor. EXPO ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan 4. High-Tech Port’un yanı sıra uluslararası iş platformu International Business Forum (IBF) ve bu yıl ilk kez MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirilecek olan 6. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK), geleceğin iş insanlarını, girişimci ve sanayicilerini buluşturuyor.

Kaynak:AA

Diğer Haberler

Mesleki eğitimin 150 yıllık çınarı: Mekteb-i Sanayi


Meslek liselerinden ekonomiye 250 milyon liralık katkı


Meslek lisesinden 7 milyon liralık ciro


Biga'nın tarhanasını restoran zincirine satıyorlar


Yöresel lezzetler kadınları meslek sahibi yaptı


Kenevirden üretilen x-Ray'ler havalimanında


Turistler, gönüllü çiftçilik yapmaya Gölpazarı'na geliyorlar


Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesiyiz


TÜBİTAK teknoloji transfer edecek


Üniversite sanayi işbirliğinin meyvelerini yemeye başladık


Venezuela ekonomisi ne durumda


Mucitler BTM’de sahne aldı


Kooperatifler marketlere alternatif olmak istiyor


Finans piyasalarında algoritma çağı


Davos'ta bu yıl akıl sağlığı masaya yatırılacak


Güçlü olduğumuz 47 ihracat ürünü var


Plastik poşette dünyadaki uygulamalar nasıl


'Milli Uzay Programı'nda ilk adım atılıyor


Led ışığıyla domates yetiştiriyorlar


Suriyelilerden Bursa'ya 400 fabrika