İstanbul Sözleşmesi

Evliliği önemsemek, değer vermek gençlerimizi iyi anlamak lazım. Aile büyüklerinin çok daha dikkatli olmaları, çocukları için sadece koruyucu, değil adil, merhametli ve duyarlı ve örnek olmaları lazım.

İstanbul Sözleşmesi

Son zamanlarda tartışma konusu olan İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’nden çıktığımızı Sayın Cumhurbaşkanımız duyurdu. Toplumumuzun dokusuyla uyuşmayan, başkalarının hazırladığı içerisinde birçok olumsuzlukları barındıran, ama adına İSTANBUL konan bu sözleşme toplumun kanayan yarası aile geçimsizliklerine, boşanmalara, cinayetlere nasıl bir etkisi oldu? Şahsi görüşüm olumlu bir etkisi olmadığı gibi, kini, nefreti ve cinayetleri artırdı! Çok küçük tartışmaları şikayet meselesi yaparken, huzursuzlukları ve kavgaları uzaklaştırma ve ayrılık meselesi yaptı, ancak sorun çözüm yerine vahim olaylara yol açtı. Her şeyden önce biz %98'i müslüman olan bir ülkeyiz inançlarımızın ve adetlerimizin hayatımızda önemli bir yeri var ve olmalı.

İnancımızda KADININ tartışılmaz bir yeri değeri vardır. Hiç bir insana( erkeğe) kadına şiddet kullanma, aşağılama ve saygısız davranma hakkı vermez, üstünlük takvadadır. Aynı davranışları kocasına karşı kadından da bekler. KADIN ve ERKEĞİ birbirinin örtüsü, tamamlayıcısı sırdaşı ve yoldaşı olarak kabul eder. Adetlerimizde ve törelerimizde sıkıntı olabilir bunları da eğitimli bilinçli insanlar yetiştirerek giderebiliriz. Her ne kadar bir kesim bu sözleşmeyi şiddetle savunsa da bu sözleşmeyle kadına şiddetin durmadığını, aile dramlarının devam ettiğini gördük. Ancak bu sözleşme ile olaylar azalmadığı gibi sözleşmeden çıkmakla da bu sıkıntıların gideceğini, olayların biteceğini zannetmeyelim. Sözleşme ile sevinmek veya üzülmek yerine her geçen gün artan bu kanayan yarayı nasıl durdurabiliriz!

Dağılan aileleri, yetim kalan çocukları, cinayetleri nasıl azaltabilir ve yok edebiliriz. Bu sözleşmede bir umuttu belki ama tutmadı, olmadı. O zaman başta 6284 sayılı yasanın (boşanma ve nafaka) gözden geçirilmesi dahil yeni yasal çalışmalar yapmanın yanında AİLELERİN KORUNMASI ve CİNAYETLERİN ÖNLENMESİ noktasında toplumsal bir SEFERBERLİK ilan etmek gerekir. Belki müstakil bir bakanlıkla işi daha sıkı tutmak lazım. ANCAK fikrim o ki bu konuda yasalardan çok gönüllere dokunmak, empati yapmak lazım. İnanç ve değerlerimizi, ahlaki yapımızı etkileyen, aile bağlarını zayıflatan unsurları yok etme mücadelesi vermek lazım. Büyük küçük, akraba ve komşu ilişkilerini yeniden gözden geçirilmeli. Evliliği önemsemek, değer vermek gençlerimizi iyi anlamak lazım. Aile büyüklerinin çok daha dikkatli olmaları, çocukları için sadece koruyucu, değil adil, merhametli ve duyarlı ve örnek olmaları lazım. Nikah masasında güzel bir akdimiz vardır “İyi günde- kötü günde beraber olmak”. O vaadi unutmamak, mümkün olmayan istek ve hayallerden uzak durmak; SABRI, ŞÜKRÜ, TEŞEKKÜRÜ, NEZAKETİ, MERHAMETİ, SAYGI ve SEVGİYİ evde  yaşatmak lazım. ALLAH ile yaptığımız SÖZLEŞMEYE sadık kalalım yeter. Çünkü biz Allah’a söz verdik emanete hiyanet etmeyeceğimize ve dürüst olacağımıza dair. NETİCE itibarıyla yaşadığımız asır beraberinde birçok sorunları ve değişiklikleri hayatımıza soktu. İNSAN unsuru geri plana itildi, değer yargıları değişti, soğuk savaşlar yok  artık onun yerine zararı sonradan hissedilen teknoloji savaşı, içerden yıkım hareketleri alabildiğine arttı ve ilerliyor! UNUTMAYALIM: En önemli müsait alan her türlü araçlarla ailelere girmek ve dağıtmak, boşanmaları normal hale getirmek, çocuklar ve gençler üzerinde projeler üretmek. FIRSAT VERMEYELİM.

 

Temel Coşkun - 24. Dönem Akparti Yalova Milletvekili

 

 

Diğer Haberler

DİKKAT. YATIRIM TAVSİYESİDİR.


Cuma Hutbesi: "Şifa Ayı Ramazan"


Cuma Hutbesi: "Birbirimizin Farkında Olalım"


Cuma Hutbesi: "Berat Gecesi: Af ve Meğfiret Gecesi"


Cuma Hutbesi: "Anne-Baba Rızası, Rabbimizin Rızasına Vesiledir"


Cuma Hutbesi: "İstiklal Marşı: Hakkıdır Hakk'a Tapan Milletimin İstiklal"


Cuma Hutbesi: "İsra ve Miraç"


Cuma Hutbesi: "Zor Zamanlarımızda Maneviyatımızdan Destek Almak"


Cuma Hutbesi: İmanın Tadına Ermek Allah ve Resulünü Sevmek


Cuma Hutbesi:


Cuma Hutbesi: "Hayvanlara Merhamet: Dini ve İnsani Sorumluluğumuz"


Pandemiyi bile sömüren hırs bitmeden bu virüs bitmez


Cuma Hutbesi: "Miras: Her Hak Sahibine Hakkını Vermek"


Cuma Hutbesi: "Fatiha Suresi: Kur'an'ın Mukaddimesi"


Hâfız anne


Cuma Hutbesi: "Mümin Her İşinde Mutedildir"


Cuma Hutbesi: "Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız"


Cuma Hutbesi: "Faydasız İşleri Terk Etmek Kulluğun Güzelliğindendir"


Cuma Hutbesi: "Abdest: Bedenimize Sağlık Ruhumuza Huzur"


Cuma Hutbesi: "Mümin Sorumluluk Sahibidir."