Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, sıkıntıların son bulması duasıyla milletimizin ve tüm İslam aleminin sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlara erişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban; yakın olmak, yakınlık ve yakınlaşmak demektir. Rabbimize ham ederiz ki hem O’na hem de birbirimize yakın olacağımız bir Kurban Bayramına daha erişmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Müslümanlığımızın kuvvetlenmesi, takvamızın artması ve gönlümüzün huzurla dolması için bu fırsatı güzel değerlendirebilmek gerekmektedir. İslam dinimizin emrini yerine getirerek kötü şeylerden arınmak ve sakınmak niyeti doğrultusunda keseceğimiz kurbanların affımıza vesile olması alemlerin Rabb’i olan Yüce Allah’tan niyazımızdır.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde “Ademoğlu kurban bayramı günü Allah’a kurban kesmekten daha sevimli gelen bir amel işleyemez” buyurmaktadır. Bu hadisi şeriften anlaşılacağı üzere kurban kesmek ve kestiğimiz kurbanları bir kısmını paylaşmak bizler için en güzel işlerdendir. İlk Peygamber Hz. Adem’den bu zamana kadar yükümlü olduğumuz kurban ibadeti Allah’ın rızasını kazanabilmek ve takva sahibi olabilmek için bizlere armağan edilmiştir. Niyetlerimizin Allah’a ulaştığı ve paylaşma duygumuzun güçlendiği bu mübarek günler; ümmet olma bilincimizi, kardeşlik; birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendirmelidir.

             Kurban Bayramı, toplumdaki birlik ve beraberliğin artması için de bir fırsattır. Efendimiz (s.a.v) kestiğimiz kurbanlarımızın bir kısmını aile üyelerimizle, bir kısmını da ihtiyaç sahipleriyle paylaşmamızı tavsiye etmektedir. İçinde bulunduğumuz şu zor zamanlarda kestiğimiz kurbanlarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak onlara destek olmalıyız. Böylece kardeşliğimiz pekişsin, birlik ve beraberliğimiz çoğalsın, ümmet olma bilincimiz kuvvetlensin.

Gönül coğrafyamızda uzun zamandır yaşanan ve maalesef artarak devam eden sıkıntılara şahit olmaktayız. Bu sıkıntıların bir sonucu olarak Müslümanlar evlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır. Bu hal her Müslümanı derinden etkilemekte ve üzmektedir. Yurtlarından uzakta, evsiz ve kimsesiz bir bayram geçirmek zorunda olan bu insanlar tüm insanlığın ortak acısı olmalıdırlar. Ensar ve muhacirlik müesseseleriyle müyesser olan toplumumuzun en temel görevi kardeşlerimizin sıkıntılarını hafifletmek ve yüzlerinde tebessüm oluşturabilmektir. Bu vesileyle kardeşlerimizin dertleriyle hemhal olup derman olabilmek, onları mutlu edebilmek, onların gönüllerine dokunabilmek için harekete geçip, paylaşmayı aramızda çoğaltıp toplumsal birlikteliğimizi kuvvetlendirmeliyiz.

2020 yılının başından itibaren tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle toplu olarak idrak edemediğimiz bayramlarımızın ardından bu Kurban Bayramına hep beraber, bir arada girmenin sevincini yaşamaktayız.

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, sıkıntıların son bulması duasıyla milletimizin ve tüm İslam aleminin sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlara erişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramımız mübarek olsun.


Diğer Haberler

HASRET BİTTİ! KAVUŞMAYA AZ KALDI!


BU VATAN GEÇİLMEZ!


Cuma Hutbesi: Takvaya Ulaşma Arzusu


Cuma Hutbesi: Haydi Koş Gel, Camiler Seninle Güzel


Cuma Hutbesi: Bir Yuva Kuralım


Cuma Hutbesi: Çevreye Vefa Müminin Şiarıdır


Cuma Hutbesi: Allah'ın Kitabıne ve Peygamberinin Sünnetine Bağlılık


Cuma Hutbesi: Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak


Cuma Hutbesi: İş ve Çalışma Ahlakı


Güçlü Ekonominin Yolu


Cuma Hutbesi: Ailemiz; Sevgi, Rahmet ve Güven İklimimiz


Cuma Hutbesi: Dünya Hayatı Bir İyilik Yolculuğudur


Cuma Hutbesi: "Bağımlılık insan onuruyla bağdaşmayan hastalık"


Lübnan'da gün ışığına hasret yüksek katlı kampların sakinleri: Filistinli mülteciler


UMAD’dan 2 önemli çağrı


Cuma Hutbesi: "Zorluklar Birlikte Aşılır"


Cuma Hutbesi: "Afetlere Karşı Sorumluluğumuzun İdrakinde Olalım"


Bağında yetiştirdiği üzümleri satmak yerine köylülere ikram ediyor


Gazze'deki çocuklar 4 yıl aradan sonra yeniden 'yaz oyunları' sevincini yaşıyor


Onlarla iletişim kurabilmemiz için ona göre bir üslup belirlememiz gerekiyor