Minik öğrenciler akranlarını ısıtmak için seferber oldu

Siirt'te ilkokul öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle ördükleri atkıları köy okullarında eğitim gören akranlarına ulaştırmayı planlıyor.

Minik öğrenciler akranlarını ısıtmak için seferber oldu

Siirt'te Merkez Doğan Mahallesi'ndeki Selahaddin Eyyubi İlkokulunda görev yapan sınıf öğretmeni Kenan Taş, 2 yıl önce internetten yaptığı araştırmada pratik yöntemle atkı örme çalışmasını sınıftaki öğrencilerine öğretmeye karar verdi.

Tığ ve şiş kullanılmasına ihtiyaç duyulmadan yoğurt kovası ve tahta çubuklarla atkı örmeyi öğrenen öğrenciler, ilk yıl kendi ihtiyaçlarını karşıladı, bu yıl ise köy okullarındaki akranları için seferber oldu.

Fırsat buldukları her anı öğretmen Taş'ın aldığı yün ipliklerle atkı örerek değerlendiren öğrenciler, hem el becerilerini geliştiriyor hem de sosyal sorumluluk çalışmaları konusunda bilinçleniyor.

"Mağazada satılabilecek kalite ve güzellikte"

Okul Müdürü Kazım Egemen Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin her alanda kendilerini geliştirmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Öğretmen Taş'ın öğrencileriyle yaptığı faaliyetlere destek verdiklerini dile getiren Demir, velilerin de dahil olduğu çalışmayı bütün okula yaymayı planladıklarını anlattı.

Demir, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimiz, köy çocuklarının soğuk kış gününde üşümemeleri için atkı örüyor. Çalışmadan dolayı sınıf öğretmenimizi ve öğrencileri kutluyorum. Önümüzdeki yıl bu tür çalışmaları çeşitlendirerek diğer sınıflarımızda da yapmayı planlıyoruz hatta önümüzdeki yıl atkının yanında bere, yelek ve hırka yapmayı düşünüyoruz. İlkokul çocuklarının gayet güzel bir şekilde ördüğü atkılar mağazada satılabilecek kalite ve güzelliktedir."

Yoğurt kabı ve tahta çubuklarla atkı

Öğretmen Kenan Taş da öğrencilerinin el becerilerini geliştirmeye yönelik yaptığı faaliyetin ayrı bir anlam kazandığını belirtti.

Birkaç öğrenciye hobi olarak başladıkları çalışmaya daha sonra sınıftaki 34 öğrencinin de katıldığını aktaran Taş, "İnternetten 2 yıl önce araştırma yaptım. Araştırma sonucunda pratik yöntemlerle atkı yapıldığı öğrendim. Boş yoğurt kaplarının altını kesip, çevresine 18 ile 20 tahta çubuk yapıştırıp yün ipliği çubuklar arasından geçirerek 1 metre uzunluğunda atkı örmeyi başardık." dedi.

Taş, şunları anlattı:

"Çocuklar ilk yıl kendileri için atkı ördü. Bu yıl da köy çocuklarına örmeye başladılar. Öğrenciler boş zamanlarında atkı yapıyor. Kız ve erkek öğrencilerin neredeyse hepsi bu çalışmaya dahil oldu ve yaptıkları onları mutlu ediyor. Aynı zamanda yardımlaşma duygularını da artırıyor. 3 ay içinde 100'ün üzerinde atkı örmeyi planlıyoruz. Çalışmanın sonunda atkıları köy okullarında eğitim gören öğrencilerimize ulaştıracağız."

Taş, gelecek yıl farklı çalışmaları da gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi. 

Kaynak: AA

Diğer Haberler

Yol üzerindeki tezgahında müşterilerini beklerken 1000 kitap bitirdi


'Diyanet Çocuk' ve 'Diyanet Aile' dergilerine ücretsiz erişim


86 yaşındaki 'kitap kurdu' öğrencilere örnek oluyor


Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılıyor


Okul koridorunda oluşturulan 'Edebiyat Sokağı' kitap okumayı sevdiriyor


Kurduğu kütüphaneyi 'çocuklar üşümesin' diye her gün ısıtıyor


Şair ve yazar Ali Ural: Manevi yapıları inşa etsinler diye gençlerle irtibat kurmak durumundayız


Müşterilerin kitap okuyarak sıra beklediği fırın


İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kuralay: Bizim hikayelerimizde insani, merhametli bir taraf var


Filistinli gençler 'kardeşlik ezgileri' seslendirdi


Üniversiteli Hasret 3 bin çocuğun yüzünü güldürdü


Şair Nurullah Genç: Şiir bir medeniyet meselesidir


Traktör römorkunda çocuklara mutluluk dağıtıyorlar


İletişim Başkanlığının desteğiyle 'İkinci Vatan: Türkiye' belgeseli


'Haluk Dursun gerçek anlamda bir kültür adamıydı'


'Savaşın olduğu her yerde 'görünmeyen çocuklar' var'


Fedakar öğretmenler okulu boyayıp tatile çıktı


Suriyeli gençler 'umuda yolculuğun' filmini çekti


Savaş mağduru çocukları karakalem çalışmasıyla anlattılar


Amerikalı eğitmenden engellilere sanatla terapi