Öğrencilerin kaleminden Afrika'ya 'hayat suyu'

Zonguldak'ta, öğrencilerin yazdığı öykülerden hazırlanan "Mim'in Kalbi" isimli kitabın satışından elde edilen gelir Afrika'da su kuyusu açılması için bağışlandı.

Öğrencilerin kaleminden Afrika'ya 'hayat suyu'

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim gören öğrenciler, okul müdürü ve öğretmenlerinin destekleriyle Afrika'da su kuyusu açılması için "Bir Eserin Olsun" projesini hazırladı. 

Proje koordinatörlüğünü yapan okul öğretmenlerinden Yıldız Kelez ve Murat Demirtaş'ın öncülüğünde Türkçe, yazarlık ve yazma becerileri dersi kapsamında yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin 5 ayda yazdığı yaklaşık 500 öykü arasından seçilen 13 hikaye "Mim'in Kalbi" adlı kitapta toplandı.

Öğrencilerin adalet, merhamet gibi değerleri kaleme aldığı hikayelerden oluşan kitabın satışından elde edilen 11 bin 550 lirayı, okul müdürü Adnan Karakurluk, proje koordinatörleri ve öğrenciler bir bankaya giderek Deniz Feneri Derneğinin Afrika kıtasındaki Burundi'de su kuyusu açılması için başlattığı kampanyaya bağışladı.

"Öğrencilerimizin bu dünyada hem kitapları hem de su kuyuları olacak"

Okul müdürü Adnan Karakurluk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin birbirinden güzel hikayeler yazdığını ve öğretmenlerin bunları seçmekte zorlandığını söyledi.

Kitabın 13 hikayeden oluştuğunu belirten Karakurluk, "Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bu kitaptan elde edilen gelirle 'Afrika'da su kuyusu açalım.' dediler. Kitabımızın tanıtımını yaptık. Elde edilen gelirle bu kuyumuzu açacağız. Öğrencilerimizin bu dünyada hem kitapları hem de su kuyuları olacak." dedi.

"Dünyaya bir iz bırakıyorlar"

Karakurluk, öğrencilerin kitap yazmasının bambaşka bir mutluluk olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu kitapla birlikte başka bir yere katkıda bulunmak bambaşka bir mutluluk. Tek bir amacı yok. Çocuklar kendi kişiliklerini buluyor, bir eser sergiliyorlar, dünyaya bir iz bırakıyorlar, zorda kalan bir ülkeye yardımda bulunuyorlar. Öğrencilerimiz çok mutlular. Kitabın fiyatı 20 lira, İstanbul'da bastırdık. Normalde biz bin kadarını aldık. Bin kadarının üzerinde telif hakları artık yayınevinin. Bu bin taneyi satacağız. Burada bizim amacımız para kazanmak değil, kuyumuzu yapmak. En ucuz, en uygun kuyu neredeyse onun parasını kazanmak. O paramızı elde ettikten sonra o kuyumuzu inşallah yaptıracağız."

"Bu benim hayalimdi"

Öğrencilerden Esma Nur Nasuhoğlu da su kuyusu açılmasına vesile olmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydederek, "Bu benim hayalimdi. Elde ettiğimiz gelirle su kuyusu açacağız ve bu çok önemli bir şey." diye konuştu.

Öğrencilerden Sıla Çağlar da yazmayı çok sevdiğini belirterek, öğretmenin belirlediği konu üzerinden yazısının kitapta yer almasının kendisini mutlu ettiğini sözlerine ekledi. 

Diğer Haberler

Bilinçli tüketim için 'Arkandan Ağlar' projesi


'Çocuğumun mağarada yaşamasını istemiyorum'


Geleneksel 'askıda ekmek' uygulaması internete taşındı


Erbaş'tan Muharrem Ayı ve Kerbela mesajı


Cuma Hutbesi: Muharrem ayı


Kardeşler köyünün kadınları fırını 'kardeşlik' için yakıyor


Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklara ümidi yeşertecek bir insan olarak bakın


Hazreti Muhammed'in yakın dostu: Hazreti Ebubekir


Dijital Bağımlılıkla Mücadele İçin Eylem Planı Hazırlandı


TİKA'dan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 12 ülkeye eğitim desteği


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hac Müslümanların kardeşlik kongresi


Türkmen yetimlere 'gönüllü eğitim'


'Geç kalma genç gel' dedi camiyi gençlerle doldurdu


'Simitçi Erkan'dan Suriyeli Türkmen çocuklara bayramlık


İnternet yayınlarına 'ebeveyn kontrolü' sağlayıcı tedbir yükümlülüğü


TİKA Afganistan'da eğitimi desteklemeye devam ediyor


Çorum'da engelliler için 'mor taksi' uygulaması


Çöpten bulduğu ekmekle güvercinleri besledi


'Çiçeği burnunda okul' meslek liselerine olan olumsuz algıyı yıktı


Gazzeli anne kızına destek için başladığı liseyi dereceyle bitirdi