Polis, merhametiyle şehirde dilenciliği bitirdi

Polisler, ziyaretlerde edinilen gözlemler doğrultusunda dilendirilen çocukları yaşadıkları sorunlara göre farklı gruplara ayırarak çalışmalarını bu yönde ilerletti.

Polis, merhametiyle şehirde dilenciliği bitirdi

KAYSERİ - Müzahim Zahid Tüzün

Kayseri Emniyet Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çocuk Şube Müdürlüğü ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, dilendirilen çocukların daha güvenli hayat sürmeleri ve geleceğe umutla bakmaları için 2015 yılında "Dilendiriciliği Meslek Edindirmeyelim" projesi başlattı.

Emniyet Müdürlüğü öncülüğünde hayata geçirilen, Büyükşehir Belediyesi, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve Diyanet Vakfı tarafından da desteklenen proje kapsamında 2018 yılında hızlandırılan çalışmalarla kentte dilendirilen çocuklar tespit edildi.

Dilencilik yapan, mendil satan veya cam silen çocukların uyuşturucu, fuhuş ve hırsızlık gibi suçların mağduru olabileceklerini belirleyen polis ekipleri, öncelikle dilendirilen çocukların evine çeşitli hediyelerle 700'den fazla ziyaret gerçekleştirip yaşam şartlarını incelemeye aldı.

Polisler, ziyaretlerde edinilen gözlemler doğrultusunda dilendirilen çocukları yaşadıkları sorunlara göre farklı gruplara ayırarak çalışmalarını bu yönde ilerletti.

Çalışmalar sonucu, korunmaya muhtaç oldukları belirlenen 24 çocuk, Cumhuriyet savcılarının talimatıyla ailelerinden alınarak Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleştirildi. Ayrıca, okula gitmedikleri belirlenen 8 çocuğun da eğitim hayatına devamlılığı sağlandı.

Öte yandan "Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali" suçundan çocuklarını dilendiren 80 aileye adli, 2 bin 999 kişiye de idari işlem yapılarak yaklaşık 400 bin lira para cezası kesildi.

Dilencilik azaldı

Projeyi çok yönlü yürüten yetkililer, ailelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları da göz önüne alarak, anne ve babalara kolay iş imkanı sunmak için halk eğitim merkezi aracılığıyla meslek edindirme kursları açmaya yönelik de çalışma yapıyor.

Dilenciliğin kentte yüzde 80 azalmasını sağlayan ekipler, çalışmalarını büyük bir çabayla yürüterek bu sorunu tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ekipler, kıyafet ve kırtasiye gibi yardım yaptıkları çocukların topluma kazandırılması amacıyla tarihi ve kültürel geziler de düzenliyor. Aynı zamanda ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere de iaşe ve yakacak desteği veriliyor.

Kaynak:AA

Diğer Haberler

Sigara görüntülerine 12 milyonluk ceza


Gazze'deki 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterileri yeniden canlanıyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bağımlılıkla mücadele genelgesi


YTB Başkanı Eren: Türkiye Suriyeli mülteciler konusunda dünyaya en iyi örnek oldu


Türk gönüllüler eğitim çalışmalarıyla Nijerya'nın geleceğine ışık tutuyor


Filistinli Hena oyuncak bebekleri renkli kartonlarla giydiriyor


Gençler bayat ekmekleri çöpe gitmekten kurtarıyor


Afgan çocuklar kayakla tanıştı.


İslam İşbirliği Teşkilatı'nın ilk festivali başladı


Hollanda'da Müslüman siyasetçilerden tüm camilerin korunması talebi


Dünyanın Daha Fazla Merhamete İhtiyacı Var


Suriyeli Çocukların Acı Hatıraları Saraybosna'ya Taşındı


Rüyasında gördüğü kravat bağlama usulü mesleği oldu


Mısır'da erkeklerle kızların evlilik savaşı ülkeyi ikiye böldü


Dut ağacından saz yapmak, saz çalmaya benzemez


Satrançla değişen hayatlar


'Son nefesimi bir mağduru sevindirirken vermek istiyorum'


Türk üniversiteleri 'Avrupa Açık Erişim Altyapısı' ile bütünleşecek


Bir elini kaybettikten sonra hayata daha sıkı bağlandı


Fazıl Say'dan 'toplumsal uzlaşı' mesajı