Şair ve yazar Ali Ural: Manevi yapıları inşa etsinler diye gençlerle irtibat kurmak durumundayız

11. İstanbul Edebiyat Festivali'nin "Edebiyat ve Gençlik" başlıklı oturumunda konuşan Şair ve yazar Ali Ural, "İlahi binaları ve manevi yapıları inşa etsinler diye gençlerle irtibat kurmak durumundayız." dedi.

Şair ve yazar Ali Ural: Manevi yapıları inşa etsinler diye gençlerle irtibat kurmak durumundayız

11. İstanbul Edebiyat Festivali kapsamında Göksel Baktagir ve Murat Süngü konser verdi, "Edebiyat ve Gençlik" başlıklı oturum gerçekleştirildi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Fatih, Zeytinburnu, Pendik ve Sultanbeyli belediyelerinin desteğiyle hayata geçirilen ve Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu "Edebiyat ve Gençlik" temalı festival devam ediyor.

Festival kapsamında kanunda Göksel Baktagir ve çelloda Murat Süngü, edebiyat meraklıları için sahne aldı. Enstrümantal konser katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın yönettiği "Edebiyat ve Gençlik" başlıklı açılış oturumuna Ali Ural ve Mehmet Samsakçı konuşmacı olarak katıldı.

"Gençlerle olan ilişkimiz kalbe dokunma işidir"

Şair ve yazar Ali Ural, Hazreti Peygamberin gençlere verdiği önemi örneklerle anlatarak, şöyle konuştu:

"Bizim gençlerle olan irtibatımız, bizim gençlerle olan ilişkimiz kalbe dokunma işidir. Kendi binamıza taş taşısınlar diye değil, onlar ilahi binaları ve manevi yapıları inşa etsinler diye gençlerle irtibat kurmak durumundayız."

Açılış konuşmasında Mehmet Doğan'ın "edebiyatın gençleştirdiğini" söylediğini anımsatan Ural, "Doğrudur, yazan insan gençleşir. Fakat burada da sınırlı kalmıyor, bu gençleşme yazıda, edebiyatta hayatı tazeliyor, gençleştiriyor, eserleri yıkılmaktan koruyor, hayatı diri tutuyor." ifadesini kullandı.

Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camisi'nin dev bir eser olduğunu belirten Ural, "Süleymaniye Camisi'ni koruyan, onun yanı başında bir başka dev eser daha var. Kelimeler korur mu, korur. Yahya Kemal, 'Süleymaniye'de Bayram Sabahı' şiirini yazdığı için Süleymaniye Cami ebedileşmiştir." diye konuştu.

Ural, edebiyatçının yer yüzünde elini dokunduğu yerlerde bir diriliş oluştuğunu ifade ederek, "Edebiyatın gençleştirme ve tazeleme gücü her zaman başaktır, öndedir, devlet adamlarının da ilgisini çekmiştir. En büyük komutanlar ister ki yanlarında kazandıkları savaşı anlatan bir şair bulunsun." değerlendirmesini yaptı.

Gençlerle birlikte çalıştığını fakat onlara hak etmedikleri yanlış bir öz güven pompalamanın yanlış olduğunu dile getiren Ural, bilgi, deneyim ve maharet sahibi olmadan pompalanan bir öz güvenin ancak küstah insanlar oluşturacağını sözlerine ekledi.

"Kendi Gök Kubbemize ait 84 ayrı müsvedde gördüm"

Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ise Yahya Kemal Beyatlı'nın sağlığında kitabının basılmadığını, 12 kitaplık külliyatının vefatından kısa bir süre sonra Yahya Kemal Enstitüsü tarafından basıldığını söyledi.

Bu 12 kitabın her birinin ayrı ayrı mühim olduğunu vurgulayan Samsakçı, Yahya Kemal'in en sevdiği, önemsediği ve özendiği şiirlerinin "Kendi Gök Kubbemiz" başlıklı ciltte toplandığını dile getirdi.

"Mimar Sinan, Süleymaniye Camisi'ni 7 yılda inşa etti. Yahya Kemal 'Süleymaniye'de Bayram Sabahı'nı 30 yılda yazdı." diyen Samsakçı, Yahya Kemal Müzesi'nde görevliyken "Kendi Gök Kubbemiz" şiirine ait 84 ayrı müsvedde gördüğünü, şairin şiirini 84 ayrı kağıtta çalıştığını anlattı. 

Kaynak: AA

Diğer Haberler

Üniversiteli genç, oyuncak ve kitaplarla köydeki çocukların yüzünü güldürdü


Yol üzerindeki tezgahında müşterilerini beklerken 1000 kitap bitirdi


'Diyanet Çocuk' ve 'Diyanet Aile' dergilerine ücretsiz erişim


86 yaşındaki 'kitap kurdu' öğrencilere örnek oluyor


Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılıyor


Okul koridorunda oluşturulan 'Edebiyat Sokağı' kitap okumayı sevdiriyor


Kurduğu kütüphaneyi 'çocuklar üşümesin' diye her gün ısıtıyor


Müşterilerin kitap okuyarak sıra beklediği fırın


Minik öğrenciler akranlarını ısıtmak için seferber oldu


İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kuralay: Bizim hikayelerimizde insani, merhametli bir taraf var


Filistinli gençler 'kardeşlik ezgileri' seslendirdi


Üniversiteli Hasret 3 bin çocuğun yüzünü güldürdü


Şair Nurullah Genç: Şiir bir medeniyet meselesidir


Traktör römorkunda çocuklara mutluluk dağıtıyorlar


İletişim Başkanlığının desteğiyle 'İkinci Vatan: Türkiye' belgeseli


'Haluk Dursun gerçek anlamda bir kültür adamıydı'


'Savaşın olduğu her yerde 'görünmeyen çocuklar' var'


Fedakar öğretmenler okulu boyayıp tatile çıktı


Suriyeli gençler 'umuda yolculuğun' filmini çekti


Savaş mağduru çocukları karakalem çalışmasıyla anlattılar