Sizin çocuğunuz açlıktan ölseydi ne yapardınız

Ne yazık ki haberler iyi değil. Her 5 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor. Dünyada 300 trilyon dolarlık bir varlık bulunuyorken çocukların ölümünü seyretmek affedilemez

Sizin çocuğunuz açlıktan ölseydi ne yapardınız

Dünyanın bir yarısı çok yemekten obezite, diğer yarısı hiç yiyememekten ölüyor.

Ve dünyanın sorumlu ve yetkili ağızları toplantılar düzenleyerek durumu anlatmaktan başka birşey yapmıyor.

 

DÜNYA İYİYE DOĞRU GİTMİYOR

 

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünün FAO Genel Direktörü Jose Graziano Da Silva haberi şöyle verdi;

"Ne yazık ki haberler iyi değil. Şunu söylemem gerekiyor ki dünyada açlık çeken insan sayısı üçüncü kez arttı. Geçen yıl 821 milyon insan yetersiz beslenmiş olarak kayıtlara geçti."

 

AÇLIK ORANLARI TERSİNE DÖNDÜ

 

Geçen yılki raporun odak noktasının çatışmalar olduğunu hatırlatan Da Silva, bu sene ise iklim değişikliğine yoğunlaştıklarını söyledi.

İklim değişikliğinin gıda üzerinde çok güçlü etkileri bulunduğuna işaret eden Da Silva, bu nedenle dünya açlık oranlarındaki olumlu yöndeki eğilimlerin tersine dönmeye başladığını bildirdi.

Her 5 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor.

Dünyada 300 trilyon dolarlık bir varlık bulunuyorken bu durum kabul edilemez ve affedilemez bir durum.

Yoksul bölgelerde çatışmanın yanı sıra iklim değişikliğinin etkileri de son derece ciddii.

22-23 milyon civarında insan iklim değişikliğinden etkilendi ve bu sebeple yerlerinden edildi.

 

9 KİŞİDEN BİRİ AÇLIK ÇEKİYOR

 

FAO, WFP, UNICEF, WHO ve IFAD iş birliğinde hazırlanan "Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu" başlıklı raporda, dünyada açlık çeken insan sayısının arttığı vurgulandı.

Raporda, "2017 yılında 821 milyona ulaşan dünyadaki aç insan sayısı, her 9 kişiden birine tekabül ediyor." ifadelerine yer verildi.

Durumun Güney Amerika ile Afrika'nın çoğu bölgesinde giderek kötüleştiğinin bildirildiği raporda, "İklim değişikliği, yağış modelleri ve tarım sezonlarını etkiliyor. Ayrıca kuraklık ve sel gibi iklime bağlı durumlar da çatışmalar ve ekonomik durgunluklarla beraber açlığın artmasına yol açan başlıca nedenleri oluşturuyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

 

ÇOCUKLAR KÖTÜ BESLENDİĞİ İÇİN GELİŞEMİYOR

 

2030 yılına kadar açlık ve kötü beslenmenin olmadığı bir dünya elde etmek için gıda sistemleri ile geçim kaynaklarının dayanıklılığı ve adaptasyon kapasitesinin artırılması gerektiğinin anlatıldığı raporda, "2017 yılı itibarıyla yaklaşık 151 milyon 5 yaşın altındaki çocuk, kötü beslenme nedeniyle yaşlarına göre aşırı kısa boya sahipler.

2012'de bu sayı 165 milyondu. Küresel olarak Afrika ve Asya, büyüyememiş çocukların sırasıyla yüzde 39 ve yüzde 55'ini barındırıyor." ifadeleri kullanıldı.

 

Diğer Haberler

Her yıl 400 bin Avrupalı erken veda ediyor