Tenceredeki eczane

Vitamin haplarının yerine tarhana çorbası için. Tarhana, içeriğindeki domates, yoğurt, sebze ve baharatlarla bütün vitaminleri içeren mükemmel bir gıda.

Tenceredeki eczane

Prof. Dr. Mustafa Tayar, kışın hastalıklardan korunmak için “Vitamin değil, tarhana çorbası için” tavsiyesinde bulundu. Tayyar “Tarhana içeriğindeki domates, yoğurt, sebze ve baharatlarla bütün vitaminleri içeren mükemmel bir gıda” dedi.

Hekim tavsiyesi olmadan kullanılan vitamin desteklerinin sağlık açısından zararlı olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Tayar, vitamin ve benzeri destekler yerine kış aylarında bin yıllık geçmişi olan tarhana çorbası içilmesini tavsiye etti.

Mustafa Tayar “Her türlü ilacın kullanımında mutlaka hekim tavsiyesi şarttır” dedi. Tayar, kış mevsiminin gelmesiyle vitamin kullanımının arttığına işaret ederek, “Bu tür kimyasalları vücudumuza depoluyoruz. Böylece bir yandan iyilik yaptığımızı zannederken aslında vücudumuza en büyük kötülüğü yapmış oluyoruz. Çünkü bunların her biri kimyasal kökenli malzemeler ve bunların vücuda zararı da olduğu unutulmamalı. Kontrolsüz, bilinçsiz kullanmak vücuda ciddi zararlar verir” dedi.

Vitamin ve benzeri destekler yerine kış aylarında bin yıllık geçmişi olan tarhana çorbası içilmesini tavsiye eden öneren Tayyar “Evimizdeki eczaneden yararlanmayı tavsiye ediyorum çünkü hepimizin evinde, Türk mutfağında dünyanın en mükemmel eczanesi mevcuttur. Hemen hemen her evde bulunan tarhana çorbası mükemmel bir vitamin deposudur. Hele hele bu soğuk havalarda hastalanmaya yüz tutan bünyelerin tedavisinde koruyucu ve doğal antibiyotik olarak tarhana çorbası; içeriğindeki domates, yoğurt, sebze ve baharatlarla bütün vitaminleri içeren mükemmel bir gıdadır. Hastalık öncesi direnç, hastalık esnasında da şifa verir. Çocuklar için steril, güvenli ve besleyici bir gıdadır. Kemikleri güçlendiren, bağışıklığı sağlayan vücudun ihtiyacı olan besinleri içeren tarhana çorbasının tüketilmesi çok doğrudur. Her bölgemize göre farklı şekilde sunulsa da temelinde bütün besin öğelerini içerir” diye konuştu. 

Kaynak:Karar

 

 

Diğer Haberler

UNICEF'ten 2019'da 350 bin Yemenliye insani yardım


Sadakataşı Tanzanya'da 225 katarakt hastasını sağlığına kavuşturdu


Uyuşturucudan kurtuldu hayal ettiği hayata kavuştu


Madde bağımlılarına zeytinlikler arasında 'ilaçsız' rehabilitasyon


Otizmli oğluna 19 yıldır kol kanat geriyor


DNA yaşam süresi hakkında ipuçları veriyor


Osmanlı'dan günümüze kış aylarının ısıtan lezzeti


Okul kantinlerinde gıdalar sarı kırmızı ve yeşil olacak


Üç saatten sonra televizyon obeziteye çalışıyor


Yüzyılın en tatlı zehri: Trans yağ


Kalbin yaz ve kış ayarı var


Bir tane obez, şişko dedemiz ninemiz yok, Ne oldu bize?


Yaptığımız işi ibadet olarak gördük


Her yıl 15 milyon bebek prematüre


Bizim bakteriler antibiyotiğe karşı dirençli çıktı


Tuzda başardık ama şekerde direniş var


AIDS virüsünü kilitleyen enzim arı kovanında bulundu


D vitaminin yüksekse korkma


Palamut, A vitamini deposudur, ucuzken yeyin


Sık sık ağrı kesici kullanmak empatiyi de kesiyormuş