UMAD’dan 2 önemli çağrı

Son haftalarda ülkemizde yaşanan doğal afetler ve toplumsal olaylar sebebiyle Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği birlik ve beraberlik mesajı içeren bildiri yayınladı.

UMAD’dan  2 önemli çağrı

Türkiye’de son dönemde yaşanan doğal afetler ve toplumsal olaylar nedeniyle Uluslararası Müslüman Alimler Derneği (UMAD) duyarlılık ve birlik çağrısı için basın açıklaması yaptı. Derneğin genel merkezinde düzenlenen toplantıya UMAD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Karataş, Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ramazan Kayan, UMAD Yönetim Kurulu Üyeleri

Doç. Dr. Abdullah Trabzon, Abdullah Cihangir, Kadir Kars ve UMAD Genel Merkez Müdürü Saadettin Ekici katılırken dernek üyesi alimler de zoom ile bağlandı. UMAD Başkanı Abdulvahap Ekinci imzalı birlik çağrısını, UMAD İstişare Kurulu Üyesi Ramazan Kayan okudu.


TALAN EDENLER CEZALANDIRILMALI

 

Çevreye verilen zararın kul hakkına girmekle aynı olduğunu belirten Kayan, “Dere yatağına ev yapan, ormanları yakan, tahrip eden, suyun akış güzergâhını kuralsız bir biçimde değiştiren, piknik ateşini bütünüyle söndürmeden terk eden, eline gelen her şeyi ‘bir şey olmaz’ diyerek atan, her kim olursa olsun büyük bir günah ve suç işlemektedir. Bu tür yanlış işler yapan veya bunlara göz yumanların sebep olduğu zarar, tüm millete mal olduğu için, kul hakkına girmektir. Olur olmaz gerekçelerle binlerce insanın el emeği, göz nuru olan milli servetin yok edilmesi asla kabul edilemez. Devletimizin bu gibi hususlarda daha ağır yaptırımlar getirmesi, ‘yaş kesen baş keser’ sözünde veciz bir biçimde ifade edildiği gibi, milli servetimizi talan edenlerin cezasız bırakılmaması gerekir” dedi.

 

KABUL EDİLEMEZ

 

Toplumsal olarak bu günlerde birlik ve beraberliğin önemli olduğunu kaydeden Kayan, “Toplumsal birlikteliğimiz ve huzur içinde yaşama hakkımız son derecede önemlidir. Bu değerlere yapılan saldırılar karşısında topyekûn seferber olmamız gerekir. İslam gibi güçlü bir bağ ile birbirimize bağlanarak aynı ülkenin eşit haklara sahip vatandaşları olmuşken, birilerinin diğerlerini ötekileştirmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı. UMAD Yüksek İstişare Kurulu olarak çağrıda bulunduklarını dile getiren Kayan, “Tarih boyunca hiçbir felaket bizi yıldıramamış, aksine kenetlenmemize vesile olmuştur. İşte o an bu andır. Topraklarımızı karartan ateş gönül ve morallerimizi karartmasın. Yurdumuzu birlik ve kararlılık içerisinde yeniden yeşertebiliriz. Bunu gerçekleştirmek için imanımız ve tarih bilincimiz yeterlidir” dedi.

 

ATEŞ BİZİ AYIRMAMALI

 

İnsan olarak en önemli görevlerinin gelecek nesillere temiz hava bırakmak olduğunu söyleyen UMAD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Karataş ise, “Ayrışmanın değil tek çözümün birlik beraberlik olduğunu ifade ediyoruz. Gelecek nesillere yeşil, temiz ve su bırakmakla mükellefiz. Ateşin bizi ayırmasına fırsat vermemeliyiz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Diğer Haberler

Cuma Hutbesi: Merhamet Toplumu


Nesilden Nesile İlim ve İrfan Işığını Taşıyan Tüm Öğretmenlerimize Saygıyla


Cuma Hutbesi: İMAN VE İSTİKAMET


Cuma Hutbesi: Ahiret Günü ve Hesap Verme Bilinci


Cuma Hutbesi:HAYAT REHBERİMİZ KUR’AN


CUMA HUITBESİ: Aile Olmak: İlahi Lütuf


Cuma Hutbesi: KOMŞULUK HUKUKU


MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN


Cuma Hutbesi: ÂLEMLERE RAHMET HZ. MUHAMMED (S.A.S)


HASRET BİTTİ! KAVUŞMAYA AZ KALDI!


BU VATAN GEÇİLMEZ!


Kurban Bayramınız Mübarek Olsun


Cuma Hutbesi: Takvaya Ulaşma Arzusu


Cuma Hutbesi: Haydi Koş Gel, Camiler Seninle Güzel


Cuma Hutbesi: Bir Yuva Kuralım


Cuma Hutbesi: Çevreye Vefa Müminin Şiarıdır


Cuma Hutbesi: Allah'ın Kitabıne ve Peygamberinin Sünnetine Bağlılık


Cuma Hutbesi: Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak


Cuma Hutbesi: İş ve Çalışma Ahlakı


Güçlü Ekonominin Yolu