Yetimlerle gönüllüleri iftar sofralarında buluşturuyorlar

Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, "İftar Sofralarında Buluşalım Projesi" kapsamında yetimler ile gönüllü aileleri aynı sofrada bir araya getiriyor.

Yetimlerle gönüllüleri iftar sofralarında buluşturuyorlar

Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, ramazanda yetimler ile gönüllü aileleri iftar sofralarında buluşturuyor.

Gaziantep'te, vakfın "İftar Sofralarında Buluşalım Projesi" kapsamında gönüllüler, evlerinde hazırladıkları yemekleri kardeş ailelerin evlerine götürerek birlikte iftar yapmanın, yetimler ise ramazanda kapılarının çalınmasının mutluluğunu yaşıyor.

Vakfın Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyi 4 yıldır uyguladıklarını, amaçlarının kardeşlik ortamı inşa etmek olduğunu söyledi.

Kendilerine başvuran gönüllü aileleri, yetim aileleriyle buluşturduklarını anlatan Sohbet, "Aileler, yemeklerini hazırladıktan sonra yetim ailesine konuk oluyor. Birlikte muhabbet ediyorlar, çocuklar kaynaşıyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bize 'Kapımızı çalan yok, kimsemiz yok' diyorlardı. Bu ailelerin en büyük şikayeti yalnızlıktı. Maddi durumdan çok yalnızlık duygusu kendilerini üzüyordu. Bunun önüne geçmek istedik." dedi.

Sohbet, bugüne kadar 750 ailenin kapısını çaldıklarını, projeye gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bu sayının artacağına inandığını vurguladı.

"Çok iyi kalpli insanlar var"

Proje sayesinde çok güzel kardeşlikler kurulduğunu belirten Sohbet, şöyle konuştu:

"İftar yemeğini alıp gitmek gibi görünse de toplumsal etkileri çok fazla. Yetim aileleri, çocuklarının sevilmesinden, statü farkı olmadan aynı sofrada buluşmaktan çok mutlu oluyor. Bu ilişkiler yıl içinde de sürüyor. Mesela iftar sayesinde tanışan ve yıl içinde de görüşen bir ailemiz, yaz tatiline giderken yetim ailesinin çocuklarını da götürmüş. Bu ailelerin sorunu maddiyattan ziyade yalnızlık. Çevreye, dostluğa, arkadaşlığa, baba sevgisine ihtiyaçları var. Özellikle ailelerden babalarıyla birlikte gitmelerini istiyoruz. Yetimlerin baba sevgisine çok ihtiyacı var. 'İnsanlar bencilleşti' deniyor ya hiç öyle değil. Bu projeye başladıktan sonra çok iyi kalpli insanlar olduğunu gördük. Ülkemizde çok iyi insanlar var."

Gönüllü Hayriye Kara, 4 çocuk annesi olduğunu, 3 yıldır projede yer aldığını ve bunun kendilerine huzur verdiğini ifade etti.

Evde yemek yaparken çok mutlu olduğunu dile getiren Kara, "Heyecanlanıyorum, çok özel misafirlerim için hazırlık yapıyorum. Çocuklarımla yaşıt çocukları var. Beraber oynayacaklar, biz muhabbet edip kaynaşacağız. Ailelerin gözündeki ışıltı, çabalarımızın karşılığını aldığımızı gösteriyor." diye konuştu.

Kaynak: AA


Diğer Haberler

Bilinçli tüketim için 'Arkandan Ağlar' projesi


'Çocuğumun mağarada yaşamasını istemiyorum'


Geleneksel 'askıda ekmek' uygulaması internete taşındı


Erbaş'tan Muharrem Ayı ve Kerbela mesajı


Cuma Hutbesi: Muharrem ayı


Kardeşler köyünün kadınları fırını 'kardeşlik' için yakıyor


Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklara ümidi yeşertecek bir insan olarak bakın


Hazreti Muhammed'in yakın dostu: Hazreti Ebubekir


Dijital Bağımlılıkla Mücadele İçin Eylem Planı Hazırlandı


TİKA'dan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 12 ülkeye eğitim desteği


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hac Müslümanların kardeşlik kongresi


Türkmen yetimlere 'gönüllü eğitim'


'Geç kalma genç gel' dedi camiyi gençlerle doldurdu


'Simitçi Erkan'dan Suriyeli Türkmen çocuklara bayramlık


İnternet yayınlarına 'ebeveyn kontrolü' sağlayıcı tedbir yükümlülüğü


TİKA Afganistan'da eğitimi desteklemeye devam ediyor


Çorum'da engelliler için 'mor taksi' uygulaması


Çöpten bulduğu ekmekle güvercinleri besledi


'Çiçeği burnunda okul' meslek liselerine olan olumsuz algıyı yıktı


Gazzeli anne kızına destek için başladığı liseyi dereceyle bitirdi